
Zagreb, glavno mesto Hrvaške, je skozi stoletja pripovedoval zgodbo o živahni in pestri družbeni krajini. Eden izmed najbolj občutljivih, a ključnih vidikov te zgodbe je vloga seksualnega dela v mestu. Z odprtjem prve zadružne organizacije za seksualne delavce na Balkanu se odpira novo poglavje v tej zgodovinski pripovedi.

Zgodovinsko ozadje
V preteklosti je Tkalčićeva ulica služila kot osrednje žarišče bordelske dejavnosti v Zagrebu. Vsaka hiša v tej ulici je bila v določenem obdobju povezana z bordelstvom, kar je dejavnost v mestu postavilo v središče pozornosti in polemik. Nekatere od teh hiš so bile označene s specifičnimi simboli, kot so rdeče svetilke ali figurice patuljcev na oknu, ki so razkrivale naravo njihove dejavnosti.

Sodobni pristop
Danes se Hrvaška, podobno kot mnoge druge države, sooča z izzivi pravne ureditve seksualnega dela. Medtem ko je delo v bordelu v večini evropskih držav nezakonito, se pojavlja vse več pobud za pravno priznanje in zaščito pravic seksualnih delavcev. Otvoritev prve zadružne organizacije za seksualne delavce na Balkanu v Zagrebu je pomemben korak naprej v tej smeri.
Zadruga ne predstavlja le ekonomskega modela, ampak tudi močno socialno platformo, ki omogoča seksualnim delavcem dostop do pravic, varnosti in socialnih storitev. S tem se priznava, da je seksualno delo legitimna oblika dela, ki zahteva ustrezno zakonsko zaščito in regulacijo.

Zaključek
Zgodovina seksualnega dela v Zagrebu je prepletena z obdobji razcveta in stigmatizacije. Kljub temu pa je v zadnjih letih postalo jasno, da se družba in pravna ureditev morata prilagoditi potrebam in zahtevam seksualnih delavcev. Zadruga v Zagrebu je zgolj prvi korak v smeri priznanja in zaščite pravic teh delavcev in predstavlja pomembno prelomnico v boju za enakopravno obravnavo vseh delavcev, ne glede na naravo njihovega dela.
